بوسیدن درمانی پرونده پزشکان بیماری کلاهبرداری

بوسیدن: درمانی پرونده پزشکان بیماری کلاهبرداری اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

دلال‌ها پول را هر جا که باشد بو می‌کشند و ظاهر می‌شوند؛‌ آنها حالا بوی پول را از نظام درمان شنیده‌اند و خوب می‌دانند که هنگامی که پای نظارت لنگ باشد،‌ می‌شود با

پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

عبارات مهم : درمانی

دلال ها پول را هر جا که باشد بو می کشند و ظاهر می شوند؛ آنها حالا بوی پول را از نظام درمان شنیده اند و خوب می دانند که هنگامی که پای نظارت لنگ باشد، می شود با مناسباتی پیچیده طوری بازار را در چنگ فشار بدهند که عصاره اش بشود میلیاردها تومان سود خالص. یکی از شگردهای مرسوم ارزش هم کلاهبرداری با نسخه های میلیاردی است که تامین اجتماعی زیربارش به زانو درآمده و رسیده است لب پرتگاه ورشکستگی.

روزنامه جام جم نوشت:مشاور معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه دیروز با رقم های نجومی از نسخه های مشکوک در نظام درمان، یک بار دیگر بر تنوری دمید که سال هاست شرکت تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و مردم را عاصی کرده است و متضرر.

پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

علیرضا عبدالله زاده دستی پر داشت از اعداد و ارقام شگفت انگیز که نشان می دهد 3 درصد بیماران خاص یعنی حدود 30 تا 40 هزار نفر، 1500 میلیارد تومان یارانه دارو مصرف می کنند؛ 3 درصدی که او به فارس گفت پیداکردنشان به یافتن سوزن در انبار کاه میماند ولی جهت شرکت تامین اجتماعی بسیار هزینه بر شده است اند.

در پرونده ای دیگر او و همکارانش با شبکه کلاهبرداری مواجه شده است اند که پایشان در 50 پرونده مشابه گیر است و همه این پرونده ها در چنگ سه دلال کاربلد بوده است که ارزش دارویی نسخه هایشان 14 میلیارد تومان هست. در واقع دست این دلال ها در جیب شرکت تامین اجتماعی است و با ارائه نسخه های میلیاردی، از این شرکت پول می گیرند. او به پرونده ای دیگر هم اشاره کرد که در آن یک دکتر در سال 23 هزار نسخه به ارزش 37 میلیارد نوشته است.

دلال‌ها پول را هر جا که باشد بو می‌کشند و ظاهر می‌شوند؛‌ آنها حالا بوی پول را از نظام درمان شنیده‌اند و خوب می‌دانند که هنگامی که پای نظارت لنگ باشد،‌ می‌شود با

چگونه کار می کنند؟

نتیجه بررسی های ما جهت پی بردن به راز نسخه های میلیاردی مشکوک به اینجا رسید که نسخه ها به دو شکل نوشته می شوند راه اول این است که پزشکی به ناروا، نسخه ای بسیار گرانقیمت جهت بیمار بنویسد که به این ترتیب هم بیمار و هم بیمه برحسب سهمی که هر کدام می پردازند متضرر می شوند.

به نظرتان آیا پزشکی باید نسخه ای گرانقیمت و غیرضروری جهت بیمارش بنویسد؟ سرنخ ماجرا را باید در شرکت های ثروتمند داروسازی پیدا کرد که به بعضی پزشکان پیشنهاد پورسانت های کلان در صورت تجویز داروهای ارزش را می دهند.

پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

این شرکت ها به گواه پزشکانی که مایل نیستند نامی از آنها در این گزارش برده شود حتی گروهی از متخصص ها را در قالب تورهای تفریحی به خارج از کشور می برند یا هدیه های ارزشمند جهت آنها در نظر می گیرند فقط به این شرط که داروهایشان در نسخه بیماران قید شود.

راه دوم تجویز نسخه های میلیاردی این است که یا نسخه کاملا جعلی و با مهر تقلبی دکتر است و بیماری وجود ندارد یا بیماری وجود دارد ولی با دلال ها همکاری می کند. اوج کلاهبرداری با این روش در سال های 90-91 بود که بحران دارو، بیداد می کرد. می توانید حدس بزنید چگونه نسخه ای با مهر جعلی تا داروخانه می رسد؟

دلال‌ها پول را هر جا که باشد بو می‌کشند و ظاهر می‌شوند؛‌ آنها حالا بوی پول را از نظام درمان شنیده‌اند و خوب می‌دانند که هنگامی که پای نظارت لنگ باشد،‌ می‌شود با

کارشناس یکی از داروخانه های شبانه روزی، پاسخ این پرسش را می داند. آنها هر ماه چند مراجعه کننده به داروخانه دارند که به مهر دکتر ارزش شک می کنند و چند بار کنجکاو شده است اند بدانند آیا واقعا پزشکی که مهرش پای نسخه خورده، دارو را تجویز کرده است یا نه.

او می گوید «در بعضی موارد مهر و نام دکتر به کلی جعلی بود. در مواردی دیگر مهر دکتر واقعی بود ولی او در کشور نبود یا اصلا طبابت نمی کرد یا خبر نداشت که مهرش چگونه استفاده می شود و از دیدن نسخه ابراز تعجب می کرد چون به خط او نبود!»

پشت پرده نسخه های گرانقیمتی که بعضی پزشکان می نویسند چیست؟

هــــر دو راه کلاهبرداری پادزهرهایی دارد که می شود از آنها جهت متوقف کردن سوءاستفاده از نظام سلامت استفاده کرد.

دکتر حسام قیاسوند، تخصصی دارد که دقیقا راه های مقابله با این نوع کلاهبرداری ها را آموزش می دهد. او متخصص اقتصاد سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی است.

قیاسوند این سوءاستفاده ها را ناشی از نبود همکاری میان انجمن ها، شرکت نظام پزشکی، وزارت بهداشت و شرکت تامین اجتماعی می داند و توضیح می دهد جهت کنترل تقاضای دارو در وهله اول شرکت های بیمه ای باید مشخص کنند چه کسی، چه دارویی را جهت چه بیماری صادر می کند.

سازوکار اجرایی این روش، بستن قراردادی میان دکتر و شرکت بیمه گر است که مشخص می کند دکتر جهت هر بیمار چه بسته خدمتی را باید ارائه و چه نوع دارویی را باید تجویز کند.

گام بعدی تدوین راهنمای بالینی در کشور است که کمک می کند نوع خدمات تشخیصی و درمانی جهت هر بیماری دقیقا مشخص باشد؛ بنابراین دیگر نمی شود جهت هر بیماری سلیقه ای دارو تجویز کرد. در بخش دیگر کنترل تقاضا، به گفته قیاسوند باید پرونده الکترونیک جهت بیماران صادر شود. به این ترتیب همه شرح بیماری یک فرد، به همراه داروهایی که جهت او تجویز شده است و آزمایش هایی که گذرانده به وسیله بیمه و وزارت بهداشت قابل بررسی است.

به باور این استاد دانشگاه، نظام پرداخت نیز هم اکنون در کشورمان ناقص هست. او می گوید در نظام پرداخت کنونی، هر چه دکتر زیاد خدمت کند، پول بیشتری دریافت می کند که این اوضاع ممکن است باعث کج منشی شود. شیوه پیشنهادی این استاد دانشگاه، برآورد هزینه ای مشخص جهت هر بیماری است که اگر روشن شود، هزینه تراشی های بیجا در درمان، دیگر لزومی ندارد.

سقف تجویز کجاست؟

تلاش ما جهت گفت وگو با رسول دیناروند، مدیر شرکت غذا و دارو بی نتیجه ماند، چون او در خارج از کشور بود، ولی دکتر عباس زارع نژاد، مشاور وزیر بهداشت اعتقاد است جهت متوقف کردن نسخه های مشکوک میلیاردی شرکت تامین اجتماعی باید نظارتش را زیاد کردن دهد و ابزارهای نظارتی اش را واقعی کند. او می گوید: «وظیفه مهم بیمه نظارت بر منابع درمان است و شرکت تامین اجتماعی می تواند جهت تجویز داروها و آزمایش های تشخیصی اش سقف تعیین کند تا سوءاستفاده و هزینه تراشی ناممکن شود.»

این همان برنامه ای است که به گفته زارع نژاد، قرار است بعد از انتقال بیمه سلامت به وزارت بهداشت طبق برنامه ششم توسعه انجام و به این ترتیب راه سوءاستفاده و تجویزهای گران قیمت بسته شود.

او به توصیه ظریفی اشاره می کند که چندان مایل نیست راجع به اش توضیح بدهد: «هم اکنون 60 درصد تولیدات دارویی کشور در اختیار شرکت تامین اجتماعی هست. این اوضاع ممکن است مسئله ساز شود و به نظر می آید که بهتر است مدیریت منابع متمرکز شود تا سیاستگذار از دخل و خرجش خبر داشته باشد و نظارت ها هم پراکنده نباشد.»

شرکت هایی که مهر جعل می کنند

اشاره سربسته زارع نژاد را دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بی پروا باز می کند. به گفته او این که بیمه ها اکنون هم خدمت می خرند و هم خدمت ارائه می کنند، صحیح نیست. یعنی این که بیمه ها دارو تولید می کنند، دارویشان در بازار فروش می رود و آنها سهمی از هزینه های دارو را می پردازند و سهمی را نیز مردم می پردازند، ممکن است آسیب زا باشد و می تواند پرسشها جدی ایجاد کند و سودجویانی در این تناوب نفوذ کرده و با هزینه تراشی، از این اوضاع به نفع خودشان بهره برداری کنند.

این نماینده مجلس پیشنهاد می کند بیمه های درمانی بیش از این خودشان را درگیر فعالیت های جانبی نکنند و به جای واسطه گری و کارخانه داری، ابتدا امور مالی ارزش را براق کنند و سپس به مسئولیت مهم شان، یعنی کمک به کم کردن هزینه های درمان بپردازند.

خضری خبر دارد که بعضی پزشکان جهت تسهیل امورشان تهیه فهرست ماهانه از تجویزهای ارزش را جهت ارائه به بیمه، به شرکت هایی خاص سپرده اند. او به چشم خودش دیده است که بعضی از این شرکت های رایانه ای، مهر پزشکان را جعل می کنند. بر این اساس پیشنهاد دیگر این پزشک، نظارت دقیق تر بر مهر نظام پزشکی است که پای نسخه ها می نشیند. این نماینده مجلس هم موافق است که تدوین راهنمای بالینی و پرونده سلامت الکترونیک راه کلاهبرداری از طریق نسخه های نجومی را می بندد، ولی می گوید پیش از آن باید نظام سطح بندی و ارجاع در کشور اجرایی شود تا بیماران از بدو درمان در مسیر درست قرار بگیرند و هزینه اضافه نپردازند.

واژه های کلیدی: درمانی | پرونده | پزشکان | بیماری | کلاهبرداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs